Hej på er! Känns som en otroligt kort vecka på jobb för mig denna vecka. Ikväll checkar jag in på ett hotell här i Stockholm tillsammans med Ellos (kommer berätta mer lite senare) och sedan imorgon direkt efter jobbet så åker jag och min kille ner till min syster med familj i Göteborg där även min mamma och pappa är! :-) Ska bli så himla mysigt och ser verkligen fram emot helgen med mina närmaste ♥ ♥ ♥
Dagens look glittrar så himla fint i rätt ljus, som jag tyvärr inte riktigt lyckades fånga i dessa bilder. Jag älskar ögonskuggan Valkyria från mineralmärket Moyana Corigan. Det är en lila skugga med guldiga toner som jag lagt mitt på locket. Gillar ni sminkningen? Det kommer en tutorial ;-)
Bas
No7, Stay Perfect Foundation
Kat Von D, Highlight and Shade+Light contour palette
Becca, moonstone
Zoeva, blush
NYX, Tame & frame tinted brow pomade
Eyes
NYX, HD eyeshadow base
Anastasia Beverly Hills, Artist palette
Lorac Pro Palette
Moyana Corigan, eyeshadow Valkyria
Moyana Corigan, glitter liner 12
Ardell lashes
9 Comments
Jenni
21 October, 2015 at 10:47Superfin!
isastar
22 October, 2015 at 09:13Tusen tack! :-)
Jakob Andersson
21 October, 2015 at 12:03Du är grym!
isastar
22 October, 2015 at 09:13Tack! :-D
Annika
21 October, 2015 at 14:27Snygga färger, bra combo!
Kort fråga, jag har väldigt torr hud med ganska mycket rött. Önskar tips om en foundation som åtminstone täcker medel. Vad kan rekommenderas mig? <3
isastar
22 October, 2015 at 09:19Tack så mycket! :-) Om du är väldigt torr skulle jag rekommendera dig att kolla efter en oljebaserad foundation istället för en vattenbaserad. Om du tittar på ingredienslistan så ser du antingen “water” eller “oil” som första ingrediens. Tyvärr är jag lite dålig på på utbudet av oljebaserade foundations då jag själv inte har torr hy och därför väljer vattenbaserade. Hoppas att det var till någon hjälp iaf!
Emma Berggren
21 October, 2015 at 16:50Så sjukt snyggt! Du är bäst, Belle!!
isastar
22 October, 2015 at 09:21Tack fina du! :-*
Annika
22 October, 2015 at 12:44Ska leta efter det. Tack för svar!