Meny
ISABELLE GILLAR / ISABELLE TIPSAR / NYA PRODUKTER

The Ritual of Light

09102016-img_0722I förra veckan när jag var på event med Rituals så presenterades nya Limited Edition kollektionen “The Ritual of Light” som har nyckelingredienserna sötapelsin och kanel. Eftersom jag fick hem ett superfint pressbud med några av produkterna så har jag självklart redan hunnit provat en del, vill du se mer? fortsätt scrolla :-)09102016-img_0727Som ni kanske vet är Rituals serier inspirerade av olika ritualer i världen och denna har inspirerats av de uråldriga ljusceremonierna runt om i världen. Den ska lugna din själ och ge dig och andra ljus i mörkret. En ritual om eftertanke.09102016-img_072909102016-img_0732

Duschskum 90kr

Duschskummet är en gel som förvandlas till skum i kontakt med vatten. Det här är min personliga favorit och jag älskar när det kommer nya dofter!

Badskum 150kr

Eftersom vi inte har badkar så har jag tyvärr inte kunnat testat badskummet ännu men flaskan är så fin att jag ändå vill ha den i badrummet, haha.09102016-img_0735

Kroppskräm 185kr

En kräm som gör din hud mjuk och len. Doften av apelsin och kanel lugnande och känns julig men fräsch.

Kroppsskrubb 195kr

Gjord på ekologiskt socker och fuktgivande oljor, även denna med doft av apelsin och kanel. Jag gillar den riviga känslan men har lite svårt för den oljiga ytan som blir kvar på huden.

09102016-img_0739

Ritual of Light Tea 50kr

Lyxig låda med lugnande té, såklart apelsin och kanel även där. Jag älskar té och gillar den här betydligt bättre än förra årets ros-té!09102016-img_0741

Doftljus 215kr

Det här ljuset fick flytta in i vårt sovrum direkt. Den kalla guldfärgen är så fin och ljuset doftar även om man inte har det tänt.

Över lag gillar jag den här kollektionen riktigt mycket, både doften och designen. Ni borde verkligen ta er en titt (och sniff) om ni har vägarna förbi Rituals produkter.

3 Comments

  • Semmelmamman
    24 October, 2016 at 11:26

    Så fint. Älskar Rituals produkter. Fint hemma och otroligt kul att ge bort i present.

    Reply
    • isastar
      24 October, 2016 at 14:03

      Jaa, håller helt med dig! :-) Lyxigt men inte dyrt liksom.

      Reply
  • If you desire to obtain a great deal from this article then you have
    to apply these strategies to your won web site.

    Reply

Leave a Reply