Innan jag åkte till Spanien fick jag ett härligt pressbud med lite koreanska skönhetsprodukter från Sephora och Vass PR. Jag hann inte testa dom innan jag åkte men nu har jag gjort det :-)
K Beauty dvs. koreansk skönhet har blivit väldigt stort den sista tiden. Ni har säkert märkt att butiker fått in jättemycket ansiktsmasker med olika serum osv. Trenden kommer alltså från Asien. Det här innehöll den fina lådan jag fick. Låt oss ta en närmare titt på några av produkterna!
Ansiktsmasker från Freshmade. Den med kokosnöt är en nattmask som man använder 1-2 gånger i veckan. Innehåller lugnande och aktiva ingredienser. Den med citron ska förvaras i kylskåpet för att ge en kylande effekt, även den innehåller lugnande och aktiva ingredienser för att ge huden lyster.
Too Cool For School är ett roligt märke tycker jag. Dom har ganska annorlunda produkter, som denna, en mousse som innehåller äggextrakt. Gör en glåmig hud mjuk och fräsch.
Den här Pore Pack Duo var kul tycker jag. Den innehåller två burkar och man börjar med den röda som innehåller en värmande mask som öppnar upp porer, rengör och exfolierar huden. Därefter tar man den blå och låter den verka i 15 minuter på huden. Den drar ihop porerna igen och gör dom mindre synliga.
Den “röda” värmande och exfolierande masken.
Den “blå” som drar ihop porerna igen.
Tony Moly‘s produkter har väl ingen missat? Kom till Sverige och slog ner som en bomb :-) Söta förpackningar som mer ser ut som leksaker än skönhetsprodukter. Den här lilla pandan innehåller en rengöringskräm gjord av naturliga mineraler.
Doftar väldigt gott :-)
Dinoplatz Escalator Mascara också den från Too Cool For School är väldigt speciell. Förutom att lådan ser ut som ett höghus och förpackningen har en dinosaurie så går dessutom mascaraborsten att skruva. Välj om du vill ha en kort, lite bredare borste eller en smal, lite längre. Coolt!
Sist men inte minst fick jag en himla massa sheetmasks. Alltså fibermasker fyllda av återfuktande serum i olika varianter. Jag hade med mig ett helt gäng ner till Spanien, perfekt att återfukta huden efter en heldag i solen. Dessutom väldigt sköna!
Alla produkter går att hitta på Sephora :-)
No Comments