Inlägget innehåller en annonslänk
Vad gör man när man bara går hemma och väntar på bebis, tänker ni. Jo, man underhåller sig med att bland annat testa en massa ansiktsmasker. Dagen till ära har jag testat denna från koreanska The OOZOO. Jag ska faktiskt gå utanför dörren idag (besök hos barnmorskan) så jag satsade på en lite lyxigare mask ;-) Priset på denna mask ligger nämligen runt hundralappen, ganska mycket för att vara en face sheet mask som man bara använder en gång. Du hittar den iaf HÄR.
Det som dock skiljer den lite från andra masker är att den har en sprutampull som man ska injicera i masken precis innan användning. Det har ju blivit väldigt populärt med masker där man själv får blanda ihop innehållet. Sprutampullen innehåller en mix av bland annat glycerin, ceramid, sheasmör, fröoljor och hyaluronsyra som ger huden en fuktboost.
Man sprutar alltså in innehållet till själva sheet masken som är gjord utav fibrer och betaglukan (en typ av fibrer som är vattenlösliga).
Sen tar man ut masken, trär den över ansiktet och låter den sitta i 10-20 minuter.
Jag tycker att den sitter väldigt bra på ansiktet trots att den är ganska så kladdig. Formen är också helt okej, även om man alltid ser läskig ut i face sheets, hehe. Huden blir härligt mjuk och de serum som blir över kan man massera in i huden, eller ner på halsen.
Så, är den värd sitt pris? Jo, det skulle jag ändå säga att den är. Den känns lyxig om man jämför med billigare masker och man känner verkligen skillnad då huden blir otroligt mjuk och återfuktad.
Pris 99kr och du hittar den HÄR.
Nu ska jag strax röra mig mot barnmorskan. Vi hörs! ♥
4 Comments
Lotta
10 April, 2019 at 16:29Tänk jag har fortfarande inte provat en sån mask… får väl göra det!
Spännande att klicka in sig här nu och se om det hänt nåt!
isastar
16 April, 2019 at 11:18Ja, testa! det är en härlig fuktboost :-)
Linnea
11 April, 2019 at 10:33Såg att de fanns för halva priset på H&M, vilket kap!
isastar
16 April, 2019 at 11:17Jasså! Tack för tips :-)